Koła środowiskowe
104 KOMPANIA SYNDYKALISTÓW
Dnia 1 sierpnia została wydzielona z batalionu „Bończa” jako samodzielna kompania zgrupowania „Róg”, osiągnęła na Starym Mieście do stan 200 osób, głównie ochotników ze Starówki. Broniła siłami plutonów szturmowych m. in. barykad na pl. Zamkowym, Zamku, katedry św. Jana, a siłami plutonów liniowych reduty w Domu Profesorów na ul. Brzozowej. Osłaniała odwrót kanałami ze Starego Miasta. Po przejściu do Śródmieścia została zwerbowana do plutonu „Nałęcza” i broniła osłoniętej barykady na ul. Foksal, a następnie walczyła na Czerniakowie.
Dowódca: por. „Wroński” Kazimierz Puszyński.
BARRY
Konspiracyjny oddział Żandarmerii PKB, wzmocniony w czasie Powstania ochotnikami, pełnił funkcje bojowe i porządkowe jako osłona Delegatury Rządu sprawował nadzór nad obszarami jeńców i zwalczał dywersantów itp. Brał udział w akcjach bojowych na Placu Teatralnym, Starym Mieście i na odcinku „Sosna”. Nadzorował ewakuację kanałami do Śródmieścia, gdzie walczył w rejonie ul. Zielnej i ul. Brackiej.
Dowódca: kpt. „Barry” Włodzimierz Kozakiewicz
BARTKIEWICZ
Oddział odwodowy dowódcy Obwodu Śródmieście, zorganizowany w czasie Powstania w składzie sześciu kompanii: „Andrzeja”, „Prawdzica”, „Bohuna”, „Lechicza”, „Żmudzina”, „Mazura” i 100 kompani sztabowej „Newela” oraz pluton łączności „Górala”, złożony
z żołnierzy AK, KPN, OW-KB, a także ochotników. Walczył na obszarze pomiędzy ulicami: Świętokrzyska-Mazowiecka, pl. Małachowskiego, Kredytowa, Królewska, Marszałkowska.
Dowódca: mjr „Bartkiewicz” Włodzimierz Zawadzki
BOŃCZA
Batalion AK sformowany w Śródmieściu Warszawy w latach 1940 – 1941 w ramach ZWZ. Składał się ze 101, 102, 103 i 104 kompanii. Podczas Powstania 104 kompanię ZAP wydzielono jako samodzielną 1 sierpnia w ramach zgrupowania „Róg” otrzymał zadanie opanowania przyczółka mostu Kierbedzia i Domu Schichta. Mimo dotkliwych strat (rozbita 103 kompania) nie odniósł sukcesu. Opanował wiele obiektów na Starym Mieście, a następnie wraz
z batalionem „Wigry” i 104 kompanią ZSP bronił odcinka w rejonie Placu Zamkowego, katedry św. Jana, budynków PKO i ul. Brzozowej. Po przejściu kanałami do Śródmieścia walczył na Powiślu i w Śródmieściu.
Dowódca: rotmistrz „Bończa” Edward Sobecki
BRODA 53
Brygada dywersyjna, jednostka dyspozycyjna Kedywu KG AK, sformowana 1 czerwca 1944 roku z oddziału „Motor”. Skład: batalion „Zośka”, oddział „Osjan”, kompania „Topolnicki”, oddział samochodowy „Żuk” , oddział kobiecy „Dysk”, a od 1 sierpnia „Pięść”. W Powstaniu Warszawskim w ramach zgrupowania „Radosław” brała udział w walkach na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie.
Dowódca: kpt. „Jan” Jan Kajus Andrzejewski,
kpt. „ Jerzy” Ryszard Białous.