Kazimierz LESKI – Polski James Bond
24 stycznia 2017 r. o godz. 18.oo w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki) sala nr 1 odbędzie się premiera filmu o Kazimierzu Leskim. Obowiązują zaproszenia.
Film w reżyserii Małgorzaty Bramy powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich
Kazimierz LESKI (1912-2000) absolwent Wydziału . Mechanicznego Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektroniki. Współprojektant łodzi podwodnych ORP „Orzeł” i ORP „Sęp” budowanych na zamówienie Polskiej Marynarki Wojennej w stoczniach holenderskich, gdzie K.Leski pracował jako inżynier.
W wojnie obronnej 1939 r. brał udział jako pilot. Zestrzelony i wzięty do niewoli przez Sowietów zbiegł i włączył się do warszawskiej konspiracji. W słynnej organizacji wywiadowczo-dywersyjnej „Muszkieterzy” odpowiadał za kontrwywiad oraz wydział komunikacyjny. Następnie w II Oddziale Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej (Oddział Informacyjno-Wywiadowczy) stworzył referat kontrwywiadu, tzw. „997”, którego głównym kierunkiem działalności było rozpracowywanie niemieckich struktur policyjnych, niemieckim wywiadem wojskowym.
Najbardziej brawurowym i niebezpiecznym zajęciem K.Leskiego było kierowanie komórką „666” - działalnością wywiadowczą polegającą na przecieraniu lądowych tras przerzutowych dla kurierów podziemia poprzez okupowaną Europę do Wielkiej Brytanii. Kazimier Leski wielokrotnie podróżował po Zachodniej Europie, najpierw jako niemiecki porucznik Wehrmachtu, a następnie jako generał Julius von Hallman. Pod tym nazwiskiem K.Leski, jako wybitny specjalista w zakresie budowy umocnień na froncie wschodnim, wielokrotnie odwiedzał w Paryżu sztab gospodarczy armii marszałka Gerda von Rundstedta. Był dla inżynierów niemieckich budujących umocnienia w Zachodniej Europie nieocenionym nabytkiem. Podczas jednej z wizyt w 1943 r. K.Leski złożył propozycję zorganizowania przedsiębiorstwa do budowy umocnień na zachodnich wybrzeżach Francji. Propozycje przyjęto, sztabowcy dostarczyli mu plany budowy fortyfikacji i wypłacili 500 marek zaliczki. Gen. Julius von Hallman już nigdy się więcej nie pojawił, co postawiło służby bezpieczeństwa w stan alarmu, bo Niemcy przekazali mu nieświadomie ściśle tajne plany budowy słynnego Wału Atlantyckiego . W Paryżu Gestapo i Abwehra poszukiwały generała Juliusa von Hallmana, którego jednak nie udało się ująć. Mimo paniki, jaką wywołała ta spektakularna akcja polskiego szpiega K. Leski nadal działał, jednakże tym razem pod nazwiskiem generała Wehrmachtu Karla Leopolda Jansena. W tym przebraniu K.Leski prowadził swoje wywiadowcze działania jeszcze przez kilka miesięcy. Ten proceder mógł być realizowany m.in. przez posiadanie genialnie sfałszowanych dokumentów wyrabianych przez wydział legalizacji i Techniki II Oddziału Armii Komendy Głównej AK. Dokumenty były idealnie wzorowane na oryginałach, kradzionych przez warszawskich kieszonkowców, którzy w tak oryginalny sposób przyszli z pomocą AK.
Do końca wojny nie udało się Niemcom rozpracować Leskiego.
Po wojnie K.Leski spędził 10 lat w więzieniach PRL.
W okresie 21.11.1994-29.11.1997 K.Leski pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich