W dniach 19-21 sierpnia 2016 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował uroczyste obchody 100.rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką – największej bitwy Polskich Legionów. Bitwa ta miała istotne znaczenie militarne i polityczne. Była kulminacją trwającej od jesieni 1915 r. kampanii wołyńskiej przeciwko wojskom rosyjskim, w której po raz pierwszy spotkały się wszystkie trzy brygady Legionów Polskich. W tej bitwie poległo i odniosło rany 2 tysiące legionistów. W tych zgrupowaniach znaczny udział mieli skauci i harcerze
Harcerska służba na Wołyniu zaczęła się na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W latach 1998-2016 harcerze odrestaurowali ponad 500 grobów w Polskim Lasku koło Kostiuchnówki, w Maniewiczach, Wołczecku, Jeziornej, Koszyszczach i innych miejscowościach..
20 sierpnia członkowie delegacji, której przewodniczył p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk , uczestniczyli w polowej mszy świętej, apelu pamięci i ceremonii składania kwiatów na Polskim Cmentarzu Wojennym. Związek Powstańców Warszawskich reprezentował wiceprezes Zarządu Głównego dr ekon. ppłk. Zbigniew Galperyn.
Odczytano list od Prezydenta RP. Najbardziej zasłużeni w kultywowaniu pamięci o bitwie zostali odznaczeni przez J.Józefa Kasprzyka Medalami „Pro Patria”.