Odsłonięcie pamiątkowej tablicy zmarłego Zbigniewa Galperyna
W imieniu Związku Powstańców Warszawskich serdecznie dziękuję za Państwa liczną obecność na dzisiejszej uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej mojego przyjaciela - Zbigniewa Galperyna ps. „Antek” - podpułkownika w stanie spoczynku oraz Prezesa Związku Powstańców Warszawskich.
Dziękuję również p. Prezesowi Rafałowi Szczepańskiemu oraz p. Prezesowi Grzegorzowi Kiełpszowi za inicjatywę i realizację pamiątkowej tablicy.
Zbigniew Galperyn był warszawiakiem. Od grudnia 1942 r. działał w konspiracji, zaczynając od małego sabotażu. Podczas powstania warszawskiego walczył w szeregach batalionu AK „Chrobry I”. 24 sierpnia 1944 r. został ciężko ranny podczas niemieckiego ataku na Pasaż Simonsa, a po upadku Starego Miasta przewieziony do szpitala w podwarszawskim Milanówku. Jako jeden z najmłodszych odznaczony Krzyżem Walecznych.
Zbigniew po wojnie ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, dwuletnie Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studia na S.G.H.
Był doktorem nauk ekonomicznych SGPiS, współautorem wielu planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego małych miast i metodyki ich opracowywania. Jego zasługi doceniono licznymi nagrodami.
Kiedy mówię o studiach to pragnę przypomnieć, ze były to pierwsze lata po wojnie, Warszawa była w gruzach i odbudowie. Brakowało wszystkiego. Trzeba było mieć mocny charakter, żeby wybrać naukę i pracę, a zatem trudne życie, czy tylko pracę. Zbyszek wybrał to, co przy jego zdolnościach było najsłuszniejsze.
Zbigniew Galperyn od 2002 r. był członkiem Związku Powstańców Warszawskich, od 2005 r. sekretarzem Zarządu Głównego, od 2015 r. I wiceprezesem ZPW, od 2020 - Prezesem Związku Powstańców Warszawskich.
Członek Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Mazowieckiego. Był tak bardzo aktywny i doceniany, że nie sposób wymienić wszystkich odznaczeń. Jako przykład podam: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal za Zasługi dla m.st. Warszawy czy Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.
Zbyszku, zostaniesz na zawsze w naszej pamięci.
Jerzy Mindziukiewicz - przemówienie wygłoszone 31 sierpnia 2022 r. na placu Krasińskich